BRANŞLAR - MASA TENİSİ

Masa tenisi, yaygın şekilde oynanan bir salon sporudur. Pinpon olarak da bilinen masa tenisi oyunu, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında, İngiltere’de gelişmiştir.

Masa tenisi, 1900’lü yıllarda İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde selüloit yapılı bir özel top ve tef benzeri gergin raketlerle oynanmıştır. Topun raketlere teması sonucu çıkan “ping-pong” sesleri nedeniyle, yansıma kaynaklı bu isimle de anılmaktaydı. Zaman geçtikçe oyuna ilgi azalmış, ancak 1. Dünya Savaşı’ndan sonra, özellikle İngiltere’de tekrar fazlaca oynanmaya başlanmıştı.

Branşın Amacı

Masa Tenisinde amaç, topu filenin gerisine atarak rakibin atışı karşılayamayacak bir pozisyon yaratmaktır. Bu şekilde alınan sayılar toplamında en yüksek puanı alan sporcu belirlenen set mantığında galibiyetini ilan eder.
Sporcu Özellikleri
Göz ve el koordinasyonu mükemmel olmalıdır. Dayanıklılık, beceri, sürat, motivasyon ve kuvvet çok önemli sporcu özelliklerindendir. Güçlü bacak kasları kısa mesafeden gelen hızlı topları karşılamak için önemlidir. Masa tenisi sporcusunun vazgeçilmez özelliği ise refleksleridir.

Branş Kategorileri

Erkeklerin ve kadınların ayrı ayrı mücadele ettiği müsabakalar, takım ve bireysel olarak yaş gruplarına göre 6 kategoride yapılır.

Yarışmaların Yürütülme Şekli

Müsabaka, rakiplerden birinin topu kurallara uygun bir şekilde file üzerinden rakibine göndermesi ile başlar. Karşılaşmada beş oyundan üçünü ya da yedi oyundan dördünü kazanan sporcu galip olur. Setler 11. sayıda biter. Eğer karşılaşma 10-10 ise iki farkı bulan sporcu seti kazanmış olur.